Změna velikosti písma

Drobečková navigace

Úvod > O obci > Historie

Historie Žďárku

Obec Žďárek leží v jihovýchodním cípu okresu Liberec při hranici s okresem Jablonec nad Nisou mezi městy Turnov a Hodkovice nad Mohelkou. Její jméno je odvozeno od slova žďářit, což podle tehdejší mluvy znamenalo pálit, neboli upravit si půdu na obilné pole, první zmínky pocházejí z roku 1600. Zdejší krajinou procházela cesta do Horní Lužice, po které pochodovala ruská armáda proti Napoleonovi i pruská armáda roku 1866. Od roku 1939 do roku 1945 tudy vedla protektorátní hranice.

Obec Žďárek

Nejvyšší místo v obci je vyvýšenina "Hrobka" 488 metrů nad mořem, nejnižší je řečiště potoka Mohelky 342m. Od roku 1859 prochází katastrem železnice a od roku 1997 silnice pro motorová vozidla I/35.

Obec Žďárek

V posledním desetiletí došlo ke změně věkového průměru obyvatelstva. Ten se výrazně snížil vlivem nové zástavby i zmodernizováním původních vestaveb, jež neporušily venkovský ráz místní zástavby. Obec má nové sportovní hřiště, víceúčelovou nádrž, klubovnu s posilovnou, tenisový kurt, pohostinství se sálem. Žije bohatým společenským životem, za který byla oceněna v soutěži "Vesnice roku" bílou stuhou. Je vhodným výchozím místem pro cyklistické výlety kolem řeky Mohelky, 2km je vzdálen Státní zámek Sychrov.