Změna velikosti písma

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Dopis hejtmana LK

Dopis hejtmana LKVážení a milí přátelé, paní starostky a páni starostové,

 

naše společné čekání na to, kdy a zda zaberou omezení sociálních kontaktů, je zase o týden delší a výsledek více a více nejasný. Nevím, jak jste na tom vy, ale já si už přestávám pamatovat, jak dlouho jaká omezení vlastně platí. Podle čísel, která jsou veřejně dostupná, je evidentní, že Covid 19 prochází masivně společností, roste počet pozitivně testovaných a také lidí, kteří na sobě pozorují příznaky nemoci. Celá země včetně našeho kraje, se zbarvila do červené, nemoc se šíří komunitně, což znamená, že hygienici nejsou schopni trasovat všechny kontakty a přibývá případů, u kterých nelze najít původce nemoci. Roste také počet lidí, kteří byli nebo jsou v izolaci, nebo v karanténě. Dopadá to nejenom na personál nemocnic, domovů důchodců a dalších pobytových sociálních služeb, ale také na fungování dalších veřejných služeb.

 

Počet lidí, kteří jsou aktuálně evidovaní jako nemocní, narostl za poslední týden na dvojnásobek. K dnešnímu dni je jich v našem kraji 6236, denně přibylo v průměru 496 pozitivně testovaných osob, počet lidí hospitalizovaných v našich nemocnicích za týden vzrostl o 90%, na 255 pacientů, z toho 51 je na jednotkách intenzivní péče. Od začátku pandemie zemřelo s diagnózu Covid-19 v Libereckém kraji 46 lidí, za poslední týden to bylo 18 osob. Statistika jsou jen studená čísla, ale za každým z nich jsou konkrétní jména, osudy a také blízcí lidé, kteří se o svoje blízké bojí.

 

Vzhledem k neschopnosti vlády představit veřejnosti předvídatelné kroky a srozumitelně vysvětlit nutnost přijímaných opatření, část lidí stále nevnímá situace jako vážnou. Opatření nezabírají a statistická čísla se stále nelepší. Podle dnešních prohlášení ministra na odstřel, profesora Prymuly a premiérových náznaků v „Čau lidi“, nás v nejbližších dnech čeká další zpřísnění opatření.

 

Už dnes je ale evidentní, že se děti do školy za týden nevrátí. Vláda bude muset Sněmovnu požádat o prodloužení nouzového stavu a čekají nás další týdny omezení a nejistoty pro velkou část lidí. Smutný příběh nočního setkáním ministra Prymuly, pana Faltýnka a dalších hostů v uzavřené restauraci, jen dokresluje strašidelnou situaci, ve které se celá země ocitla. Snad nebude příběh s odvoláváním ministra, který porušil to, co chtěl sám od druhých, mít dlouhého trvání a pan prezident nebude jmenování jeho nástupce zbytečně protahovat. Situace je dost vážná i bez ústavních her, které se do nouzového stavu opravdu nehodí.

 

Práce Krizového štábu Libereckého kraje je v těchto dnes doprovázena především snahou o podporu nemocnic, záchranky a ústavů sociální péče. Aby byly především personálně připraveny na polovinu listopadu, kdy se předpokládá vrchol počtu nemocných a hospitalizovaných. Se starosty ORP jsme v pravidelném video kontaktu, v příštích dnech budeme řešit také počty ochranných pomůcek a všechno, co nás může v nadcházejících dnech potkat.

 

Příští týden budou prázdniny, určitě se na ně těší nejenom učitelky a učitelé, ale také děti a studenti a všichni, kteří se snaží v rámci distanční výuky udržet vzdělávací systém v chodu. A samozřejmě také rodiče, pro které je ta situace v kombinaci s home office často na hranici technologických a psychických možností. Těm všem patří za jejich úsilí a trpělivost velké poděkování.

 

Velké poděkování patří samozřejmě všem lidem v první linii, zdravotníkům, sestřičkám, lékařům a ošetřovatelkám, pracovníkům v sociálních službách, hygienikům a prostě všem, kteří pomáhají tam, kde mohou a kde je to zrovna potřeba.

 

Buďte na sebe opatrní, budu se na Vás a na opětovné osobní setkání s Vámi těšit v lepších časech, po nouzovém stavu.

 

 

S pozdravem

 

 

Martin Půta

hejtman Libereckého kraje