Change font size

Breadcrumb navigation

Informacje nt. gminy > Historia gminy

Historia gminy

   Gmina Žďárek leży w południowo-wschodniej części powiatu libereckiego przy granicy z powiatem Jablonec nad Nisou, pomiędzy miastami Turnov i Hodkovice nad Mohelkou. Jej nazwa pochodzi od słowa „žďářit“, co w ówczesnym języku oznaczało palić, wypalać czy też przygotować ziemię pod uprawy zboża. Pierwsze wzmianki pochodzą z 1600 roku. Przez tereny te prowadził szlak do Górnych Łużyc, którym maszerowały wojska rosyjskie przeciwko Napoleonowi oraz armia pruska w 1866 roku. Od 1939 do 1945 roku biegła tu granica Protektoratu.

   Najwyższym punktem miejscowości jest wzniesienie „Hrobka“ (488 m n.p.m.), najniższym koryto potoka Mohelka (342 m). Od 1859 roku przez teren gminy prowadzi kolej, a od 1997 roku autostrada I/35. Dziś Žďárek liczący 130 mieszkańców jest najmniejszą samodzielną gminą na terenie powiatu libereckiego.

   W ostatnim dziesięcioleciu średnia wieku mieszkańców wyraźnie się obniżyła. W gminie zbudowano wiele nowych domów i zmodernizowano dawne obiekty, co jednak nie zaburzyło wiejskiego krajobrazu lokalnej architektury. Gmina ma boisko sportowe, wielofunkcyjny zbiornik wodny, świetlicę z siłownią, dwa korty tenisowe, restaurację z salą. Kwitnie tu bogate życie społeczne, za co gmina została nagrodzona w konkursie "Wieś Roku" białą wstęgą. Jest to dogodny punkt wypadowy wypraw rowerowych wokół rzeki Mohelki, 2 km stąd znajduje się pałac Sychrov.